Axel Johan Fägerplan, tillskriven, olja på duk/pannå.
"Johan Peter Westring" (1753-1833). 58 x 45 cm. Samtida ram.
Något krackelerad.
Tidigare i häradshövding P Orres samling, Stockholm.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band II, sid 920. (SPA 1925:642).