Gunnel Nyman, vas, "Musselglas", Nuutajärvi Notsjö Finland, daterad -53.
Klar glasmassa med dekor av små stickblåsor. Signerad G Nyman Nuutajärvi Notsjö, daterad -53, höjd 33 cm.
Obetydligt ytslitage.