Matservis, 58 delar, porslin, "Sachsisk blomst", Bing & Grøndahl, Danmark.
Målad dekor av blomster och bladverk. Bestående av:
12 mattallrikar, diameter 24 cm.
12 djupa tallrikar, diameter 25 cm.
12 assietter, diameter 17 cm.
12 förrättstallrikar, diameter 21 cm.
2 ovala uppläggningsfat, längd 23,5 cm.
1 skål, diameter, 20 cm.
1 fyrsidig skål, 24,5 x 25 cm.
1 runt uppläggningsfat, diameter 32 cm.
1 såsbåt, längd 24 cm.
2 ovala uppläggningsfat, längd 28,5 cm.
2 ovala uppläggningsfat, längd 35 - 41,5 cm.
Smärre slitage. En mattallrik och en förrättstallrik med nagg. En förrättstallrik med fotringsnagg.