Alf Svensson, fåtöljer, ett par, "TeVe", Bra Bohag, Studio Ljungs Industrier 1950-tal.
Fåtöljer med benställning av bok, med fast stoppad sits och rygg. Brickmärkt. Sitthöjd ca 30, bredd 60 cm.
Senare klädsel. Ställvis slitage. Märken. Lagning på ena ryggstolpens fäste i benställningen.