Kandelabrar, ett par, mässing, Nyköpings bruk, 1800-talets första hälft.
För tre till ett ljus vardera. Löstagbar kandelaberarm med tre urnformade ljuspipor, därunder en ljuspipa. Löstagbara ljusmanschetter. Stämplade NB. Höjd 48 cm.
Slitage. Bucklor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.