Michael Ancher, kol/krita, signerad och daterad -05.
Porträtt föreställande Ella Saxild. 79 x 68 cm.
Ej examinerad ur ram. Gulnad. Fläckar. Repor.
Familjen Saxild, därefter i arv. Familjen Saxild bodde granne med Michael och Anna Ancher i Skagen.