Erik Höglund, takkrona, Boda Smide, 1900-tales andra hälft.
Stomme av smidesjärn, behöngd med glaskulor av blått glas och gjutna prismor av klarglas. För sex ljus. En extra förlängningskrok medföljer. Längd 63, höjd (exklusive extra krok) 45 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken.