Polykromt trädgårdsmönster med medaljonger och bönenischer. Ljusblå huvudbård med träd och blommor.
Ställvis korroderade garner, abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknutna partier.