Matta, semiantik Anatolisk, ca 177 x 127-130 cm (samt kortsidorna med ca 1 cm slätväv).

Polykromt trädgårdsmönster med medaljonger och bönenischer. Ljusblå huvudbård med träd och blommor.

Ställvis korroderade garner, abrasher. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, iknutna partier.

Utropspris
2 500 SEK