(Elvy Svensson möjligen). Grönmelerad botten med polykrom dekor av stora platta medaljonger och stiliserade blommor.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador. En långsida med trampveck, ställvis skadade fransar.