Karaff, silver och glas, persien, sen Qajardynasti.
Flaska i gröntonat glas beklädd i silver. Silvret med genombruten dekor samt med fåglar, växter blommor och antikviteter. Oidentifierad stämpel. Med svenska importstämplar Höjd 25 cm.
Slitage. En mindre skada på silverdekoren.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.