Kaffeservis, porslin, 40 delar, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.
Blomsterdekor i blått.
1 kaffekanna med lock, modellnummer 10/1517, höjd 23 cm.
1 skål på fot, modellnummer 10/1518, diameter 21, höjd 15,5 cm.
2 ljusstakar, modellnummer 10/1711, höjd 10,5 cm.
2 skålar, modellnummer 10/8501-Y, diameter 10,5, höjd 7,5 cm.
1 snäckformad skål, modellnummer 10/1606, längd 18,5 cm.
1 lövformat fat, modellnummer 10/1599, 22,5 cm.
1 skål på fot, modellnummer 10/1532, diameter 17,5 cm.
6 askfat, modellnummer 10/1802, längd 9,5 cm.
1 cigarettställ, modellnummer 10/1801, höjd 5 cm.
12 assietter, modellnummer 10/1625, diameter 17,5 cm.
1 urna med lock, modellnummer 10/1719, höjd 30 cm.
11 kaffekoppar med fat, modellnummer 10/8562, fatets diameter 12,5 cm.
1 kaffekopp modellnummer 10/8562 medföljer.
Ljusstakar modellnummer 10/1711 med litet fotnagg. Askfat modellnummer 10/1802 med nedslipade nagg. 1 assiett modellnummer 10/1625 med nagg. 1 fat modellnummer 10/8562 andrasortering. Smärre slitage. Vissa delar missfärgade. Skål på fot, modellnummer 10/1518 med lagning, foten har modellnummer 10/1528.