Sybord fanerat med mahogny och valnöt. Skiva med intarsiadekor. Inredd låda i sarg med etikett märkt: "Johan Petter Bergström Snickare och Schatoullmakare i Stockholm. Boendes på Kungsholmen ofvan om Kyrkan, Huset N:o 16." Nedåt avsmalnande ben. Längd 59, bredd 39, höjd 75,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Torrsprickor. Delvis blekt. Ett ben något löst.