Axel Einar Hjorth, skrivbord med uppsats, "Record", Nordiska Kompaniet, Stockholm, 1933.
Fanerat med bonad björk och makassar. Välvd form, tre lådor samt lös uppsats med sex lådor. Benställning av kromat stål. Brickmärkt NK R36931 - C24533 under skivan. En låda brickmärkt AB Nordiska Kompaniet Stockholm. Längd 105, bredd 46, höjd 61,5, höjd inklusive uppsats 81,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Fanerskador. Repor. Två av låsen kärvar.