Målskjutningsstudsare med slaglås, ändrat från flintlås, 1700-talets slut.
Oktagonal räfflad pipa med sikte på kammarstycket. Lås med otydlig signatur S et S (?). Helstock med uttag för dioptersikte på kolvhalsen. Kaliber 17 mm. Längd 101 cm.
Lagningar. Kompletterad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.