Målad kommod med marmorskiva. Vippbar spegel med underliggande hylla. Justerbara ljusarmar. Nederdel med draglåda och två skåputrymmen. Bredd 76 cm, djup 55 cm, höjd inkl marmorskivan 73 cm, totalhöjd 162 cm.
Färgbortfall. Skåpdörrarnas dragtappar saknas. Marmorskivan med kantskador. Kraftigt åldersrelaterat slitage. Senare ljusarmar. Skruvar saknas. Torrsprickor.