Helena Galkowska och Stefan Galkowski, väggbonad, Polen 1900-talets mitt. Ca 153 x 306 cm.
Ull på linnevarp. Föreställande medeltida turnering med kung, riddare och nobelt folk. Fäst på vikbar ram.
Gåva till president J.K. Paasikivi på 1950-talet.
Åldersrelaterat slitage. Mörkare upptill.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.