1394028

Ando Utagawa Hiroshige

(Japan, 1797-1858)
Ando Utagawa Hiroshige, färgträsnitt, 2 st, 1800-tal, samt (efter) 1900 tal.

"44. Yokkaichi
四日市" från sviten "The Fifty-three Stations of the Tokaido Road
Gojūsan tsugi
五十三次". Troligen från 1852. 16.5 x 11 (dagermått).

Samt "Ōtsuki Plain in Kai Province
(Kai Ōtsuki no hara)
甲斐大月の原" från "Thirty-Six Views of Mount Fuji
Fuji sanjūrokkei
富士三十六景" 14 x 9.5 cm. (reprint).

Ej examinerade ur ram. Slitage.

Jämför "44. Yokkaichi" med inventarienummer: 06.1593, i Museum of Fine Arts Boston.

Konstnär

Ando Hiroshige var en japansk bildkonstnär född i Edo. Han började sin konstnärliga bana som lärling hos Utagawa Toyohiro. Efter avslutad utbildning tog Hiroshige sin lärares namn och började signera sina verk Utagawa Hiroshige. Hiroshige målade vardagskildringar och det sägs att han bestämde sig för att bli konstnär efter att ha sett den samtida konstnären Hokusais verk. Hiroshige förvandlade vardagliga landskap till intima, lyriska scenerier. Han är speciellt känd för sina vackra landskapsbilder i träsnittsteknik och har målat porträtt föreställande unga kvinnor och skådespelare. Hans mästerverk anses vara verket “Fifty-three Stations of the Tokaido”.

Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17

Utropspris
2 000 SEK