Rolf Hanson, blandteknik på papper, signerad.
Utan titel. 120 x 91 cm.
Pappret med reva och veck.
Ändrad teknik: blandteknik på papper.
Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.