3 matskedar, längd 20-21 cm, av Adam Ingman, Kuopio 1836, Johan Fabian Fincke, Fredrikshamn 1855 och Jafet Knuutinen, Kuopio 1874.
1 tesked med adelsvapen, längd 14 cm, Johan Ferdinand Henriksson, Lahtis 1870-80-tal.
12 gafflar, längd 20,5 cm
12 knivar, 23,5 cm
12 dessertskedar, 17,5 cm
5 sillgafflar, 11,5 cm
1 smörkniv, 20 cm
1 tvåtenad charkuterigaffel, 18,5 cm
Bestickuppsättningens matgafflar, matknivar och dessertskedar av Viktor Lindman 1919.
Vikt ca 1400 g exkl knivar med Hackmans senare stålblad
Monogramgravering. De tre matskedarna från 1800-talet med olika graveringar. Åldersrelaterat slitage.