Bordspendyl med fodral av svart sten och detaljer i förgylld mässing, dekor av kränande urna. Urtavla med romerska siffror samt märkt Fabian Höglund. Pendel finns. Bredd 30, djup 16, höjd 37 cm.
Kandelbarar av förgylld mässingpå rund fot av svart sten, för 2-3 ljus vardera. Höjd 39 cm.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Lösa delar. En skruv saknas på en kandlaber. Smärre slitage. Nagg.