Mahogny, med två klaffar, runda kannelerade ben med hjul.
Bredd 147 cm, längd 71 + två klaffar 38 cm vardera, höjd 74 cm.
5 olika ofanerade iläggsskivor; 1 st 44 cm, 1 st 46 cm, 1 st 29 cm, 2 st 100 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Märken. Repor.