Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "skaftblomman", inplock på linnebotten, signerad MMF, ca 41 x 39 cm.
Vävnaden komponerad 1926. Tillverkad före 1942.
Smärre slitage. Ena kortsidans orientaliska fläta med skador.