Vit urtavla med romerska siffror inskrivet i urhus i form av klippa, krönande lutspelande pojke, höjd 33 cm, mdföljer kupa med sockel av bronserat trä, höjd 40 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Ej genomgången. Repor. Smärre repor. Smärre slitage. Urverk felmonterat, bör vridas