Fodral av rikt snidat förgyllt och bronserat trä, dekor av kannelerade joniska kolonner samt pärlstav. Krönande rosett och urnor. Emaljerad urtavla med arabiska siffror, märkt Johan Widerstad Stockholm, verksam 1785-1834. Höjd 87, bredd 46 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Torrsprickor. Smärre skador. Smärre dekorbortfall.