Mahogny och mahognyfaner. Beslag och dekorelement i mässing. Två utdragbara ljushållare på vardera sidan. Lös, uppfällbar skiva, intarsia för "Checkers/damspel". Blindlåda inredd med filt för backgammon. Spelmarker medföljer. Längd 89, bredd 42-84, höjd 74 cm.
Slitage. Skador. Renoverat, med förstärkningar och lagningar samt kompletterat. Ställvis blekt.