Valnöt och valnötsfanér. Skuren dekor av musselformationer. Matbord med tre iläggsskivor. Originalkvitto medföljer. Längd 106-232 cm. Bredd 106 cm. Höjd 74 cm.
Krackelyr. Ställvis slitage och ställvis fläckar. Enstaka torrsprickor. Förstärkningar. Smärre skador och smärre lagningar under några av stolarna.