Royal Copenhagen, mat- och kaffeservis, 85 delar, "Blå Blomst", Danmark.
Handmålad blomsterdekor i blått.
13 mattallrikar 1621 25,5 cm
12 djupa tallrikar 1614 25 cm
12 förrättstallrikar 1623 22,5 cm
12 assietter 1625 17,5 cm
9 skålfat 1642 19 cm
Terrin med lock 1666 32 cm
Uppläggningsfat 1556 37 cm
Uppläggningsfat 1563 33 cm
Fat 1689 24 cm
Fat 1694 24 cm
Lövformat fat 1597 19 cm
2 lövformade fat 1599 23 cm
Fyrkantig skål 1522 21 cm
Skål 1532 17,5 cm
Skål 1656 12 cm
Gräddkanna 1538 10 cm
Sockerskål 1680 11 cm
11 kaffekoppar med fat 1549
1 kaffekopp med fat 1870
Smärre slitage. En assiett 1625 ej förstasortering. Uppläggningsfat 1563 ej förstasortering. Flera kaffekoppar med fat ej första sortering. Två kaffefat med nagg. En kaffekopp sprucken. Två extra kaffekoppar utan fat 1870 medföljer.