Tudelat skåp med löst brutet krön. Fanerat med diverse träslag bland annat valnöt. Beslag av mässing. Nederdel med utdragslådor. Överdel med låd- och hyllinredning. Höjd 210 cm. Bredd 161 cm. Djup 56 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Fanerskador. Renoverat och kompletterat.