Yrjö Wiherheimo, Golvlampor, ett par, modell 2177, Valaisinpaja 1980-tal.
Vita metallskärmar med underliggande reflektorer. Bär tillverkarens etikett. Total höjd 199 cm. Bredd 47 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Märken. Helhetsintrycket är gott. Ej funktionstestad.