Godronnerade på livet, lock med avslutande blomknopp, på fyra stiliserade tassfötter. Bestående av:
Ett par tekannor. Höjd 23 cm.
En sockerskål med lock, invändigt förgylld. Höjd 18 cm.
En mjölkkanna. Höjd 14 cm.
En socker/konfektskål i ett annat utförande med genombrutet liv. (silver 800) Höjd 7 cm.
Total vikt: 2460 gram.
Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.