Vicke Lindstrand, bordslampa, lergods, Upsala-Ekeby, 1940-50-tal.
Stämpelmärkt. Med lampskärm Svenskt Tenn med mönstret "Svenska vårblommor" formgivet av Josef Frank. Löstagbar montering, borrad för el. Höjd totalt 75 cm.
Foten med nagg, glasyrbortfall. Repor. Ej funktionstestad.
Upsala-Ekeby är en keramisk fabrik grundad 1886. Till en början tillverkades främst tegel men produktionen utökades tidigt och man började skapa väggkakel, kakelugnar samt hushålls- och prydnadskeramik. I början av 1900-talet tillverkades kopior av kakelugnar från 1700-talet, så kallade Mariebergsugnar. Efter hemutställningen som celebrerade ”vackrare vardagsvara” år 1917 på Liljevalchs i Stockholm började Upsala-Ekeby att anställa konstnärer som formgivare. Bland de första var Anna-Lisa Thomson som formgivit den klassiska vasen ”Paprika”, Edvin Ollers, Ruth Milles och Sven Erik Skawonius. 1935 införlivades Gefle porslinsfabrik med Upsala-Ekeby AB. 1978 lades fabrikens tillverkning ned.