Slät dosa med lock, Gustaf Folcker, Stockholm, 1844. Diameter 6,5, höjd 4 cm. Oval dosa med graverad dekor av blommor och blad, Gustaf Reinhold Sundbom, Härnösand, 1818, längd 8 cm. Rektangulär dosa med invändig förgyllning, graverad dekor av bladverk samt monogram, Wilhelm Leyon, Göteborg, 1841. 8 x 5 cm. Vikt 213 gram.
Smärre slitage. Bristningar. Bucklor. Gravyr.