Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl, servisdelar, 45 st, "Musselmalet", porslin, Danmark.
Handmålad blomsterdekor i blått.
7 mattallrikar 175 25,5 cm
7 mattallrikar B&G 24 cm
3 djupa tallrikar B&G 24 cm
4 förrättstallrikar 178 21 cm
Assiett 573 19 cm
Ovalt uppläggningsfat 45 cm
Ovalt uppläggningsfat B&G 32,5 cm
3 lövformade fat B&G 357 25 cm
Uppläggningsfat B&G 378 38 cm
5 fyrkantiga fat B&G 363 21,5 cm
Skål 19 21 cm
2 skålar B&G 427 16 cm
Sockerskål 605
Sockerskål B&G med ej tillhörande lock 605
Gräddkanna 523
Gräddkanna 521
6 kaffekoppar med fat 713
Ett extra kaffefat 713 medföljer. Ett extra kaffefat B&G medföljer. Fyra kaffekoppar 528 utan fat medföljer. Smärre slitage. Flertalet delar Royal Copenhagen ej första sortering. Ett större antal delar med nagg. Enstaka delar med sprickor. Enstaka delar med lagningar.