Alm, skiva av råglas, diameter 92 cm, höjd 58 cm
Bruksslitage. Avnött. Fanerskador. Fläckar.
Nils Enström grundade möbelavdelning på Ferdinand Lundquist & Co 1919. Han var konstnärlig ledare för avdelningen fram till 1957. Företaget köptes under 1960-talet upp av Nordiska Kompaniet.