Golvur med fodral fanerat i bonad björk samt med svärtade detaljer. Underdelen med dekor av lyra och liggande romb. Urtavla med arabiska siffror, märkt Abraham Löfgren Wexjö. Två lod, pendel och vev medföljer. Höjd 208, djup 23, bredd 50 cm.
Slitage. Märken. Maskstungen. Torrsprickor. Lagningar. Skador. Urverket är troligen något äldre. Ej funktionstestad.