Blomsterdekor i underglasyrblått.
12 assietter, modellnummer 1/1087, diameter 17,5 cm.
1 tekanna med lock, modellnummer 1/1119, höjd 21 cm.
1 gräddkanna, höjd 10,5 cm.
2 sockerskålar, modellnummer 1/1113, diameter 12, höjd 8 cm.
1 oval skål, modellnummer 1/1177, längd 15 cm.
1 cigarettställ, modellnummer 1/1015, höjd 7 cm.
1 ljusstake, modellnummer 1/1138, höjd 10 cm.
7 askfat, modellnummer 1/1004, diameter 7,5 cm (ett med spricka).
1 ovalt uppläggningsfat, modellnummer 1/1115, längd 24,5 cm.
1 skål, modellnummer 1/1019, diameter 28 cm.
12 kaffekoppar med fat, modellnummer 1/1036, fatets diameter 14,5, koppens höjd 7 cm.
Smärre ytslitage. Micronagg kan förekomma. Ett askfat med spricka.