Fällbord, av Lars Eric Lindell (Mästare i Köping 1818-1843).
Kvadratisk skiva fanerad med alrot, på sentida svartmålad pelarfot. Signerad med etikett "Lars E. Lindell - Schatullmakare i Köping" 89 x 88, höjd 73 cm.