Servis, 34 dlr, "Blå Blomst" Royal Copenhagen Danmark 1900-talets andra hälft

Bestående av;
1 kakfat, 1528, diameter 21 cm,
1 uppläggningsfat, 1599, 23x18,5 cm.
1 kanna, 1517, höjd 22 cm.
2 skålar, 8501, höjd ca 8 cm.
2 ljusstakar, 1711, höjd ca 10,5 cm,
1 sockerskål med lock, 1680,
12 assietter, 1625, diameter ca 17,5 cm.
12 koppar med fat, 1549.
1 gräddkanna, 1538, höjd 10 cm.

En assiett med nagg, två st koppar med nagg, något bruksrelaterat slitage.

Utropspris
3 000 SEK