Märta Måås-Fjetterström, vävnad, gobelängteknik "Blomlapp", ca. 29 x 31 cm, signerad AB MMF.
"Blomlapp (Iris)". Komponerad 1939, detaljer ur antependium för Västra Ingelstads kyrka. Tillverkade efter 1941. Ca. 29 x 31 cm.
Smärre slitage.