Serveringsskål på fot, kaffekanna, sockerskål och gräddsnäcka. Graverade dekor med blomster och kartuscher. Fyra fötter med bladanfanger. Invändigt förgylld skål, sockerskål och gräddsnäcka. Serveringsskålens diameter 26 cm, höjd 13 cm, höjd med uppsvängd hänkel 27 cm, tillverkad av Auran Kultaseppä oy, Åbo 1970. Kaffekannans höjd 24,5 cm, sockerkålens bredd inkl hänklar 15 cm, gräddsnäckans höjd 10,5 cm, tillverakde av Kultakeskus, Tavastehus år 1977.
Silver 830/1000. Sammanlagd vikt 1977 g.
Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är mycket gott.