Carl Johan Tegelsten, kandelaber, silver, S:t Petersburg 1851.

Kandelaber för tre ljus med rikilig bladornamentik, ljushållarna infällda i grenverket, droppskålarna i form av bladkrans. Foten dekoreras av akantusblad och rocaille.
Höjd 36,5 cm. Vikt 1905 g.

Anlupen. En snarlik droppskål senare, stämplad av Ville Porthan, Viborg 1927. En ljushållare senare. Smärre lödning i en dekordel i foten.

Proveniens

Viborgska silversmederna Wilhelm och Ville Porthan, genom arv till nuvarande ägare.

Carl Johan Tegelsten född i Karis Lojo 1798, anlände till S:t Petersburg år 1817, gesäll 1821, mästare 1833-1852. Bland hans arbeten bl.a . ljusstakar och brickor för Vinterpalatset.
Information ur L. Bäcksbackas bok "St. Petersburgs juvelerare, guld- och silversmeder 1714-1870", utgiven av Boktryckeri Ab. Sana, Helsingfors 1951, s.171.

Utropspris
1 400 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492