Två par tallrikar samt 2 tallrikar och 3 djupa tallrikar med liknande motiv. Dekor i underglasyrblått med olika motiv av flodlandskap och trädgårdslandskap. Diameter 22- 28 cm. Värme fat 28,5 cm.
Bränningsspricka. Glasyrmistor. Lagningar. Sprickor. Något slitage. Nagg.