Parti porslin, 14 delar, Kina, Qingdynastin Qianlong, 1700-tal.

Bestående av:
8 assietter, 16,5 cm. Tre med dekor i underglasyrblått och fem i emaljfärger.
3 bärtallrikar, 15,5 cm. Dekor i underglsyrblått.
2 skålfat, 12,5 cm. Dekor i underglasyrblått.
Tallrik, 22.5 cm. dekor i emaljfärger.

Glasyrmistor. Bränningssprickor. Lagningar. Något slitage. Sprickor.

Utropspris
5 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69