Penselvasen med motiv i underglasyrblått med motiv av fyrakloiga drakar som jagar den brinnande pärlan. Vasen senare men bär Kangxis märke under. Höjd 21 cm.
Urnorna med dekor i underglasyrblått med landskapsmotiv. Urnorna senare men två av urnorna bär Kangxis märke. Höjd 17,5-21,5 cm.
Glasyrmistor. Något slitage. Lagningar på två av urnorna samt på ena locket.