Skrivbord, "Österbybruk", ur Ikeas 1700-tals serie, 1990-tal.
Gulmålat, rektangulärt på svängda ben. En låda i sargen med dragknopp i mässing. Brännmärkt. Bredd 118, djup 60, höjd 76 cm.
Ställvis slitage. Märken. Tre sprintar saknas.