Tekanna på rechaud, silver, nyrokoko, London, England, 1838.
Oidentifierad mästarstämpel CB. Tekanna med rik dekor av kartuscher, blommor och rocailler. Krönt vapen med mottot "Durum Patientia Frango". Rörlig hänkel. Rechaud med brännare. Total höjd 43 cm. Total vikt 2190 gram.
Slitage. Lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.