Erik Höglund, vas, glas, Strömbergshyttan, numrerad 7/35 och daterad 1990.
Cylinderformad vas i svart och vitt, påklippt dekor i rött med tjurhuvud. Signerad EH 1990 7/35 Sg. Strömbergshyttan HE-LP-K5 Erik Höglund. Diameter 13, höjd 23,5 cm.
Smärre ytslitage. Små repor undertill.