Kan inte nå servern
1416470

Björn Weckström

(Finland, 1935 -)
Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.
Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.
Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.
Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.
Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.
Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.
Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.

Björn Weckström, Halsband "Nuggetdroppen", sterlingsilver, guld och akryl. Lapponia 1979.

Hängets höjd 27 mm.
Kedjans längd 47 cm.
Total vikt 11,7 g.

Obetydligt ytslitage.

Följerätt: Nej
Placering:
Formgivare

Björn Weckström (f. 1935) är en pionjär inom den moderna smyckeskonsten. Hans smycken kännetecknas av enkla, rena former med skulpturala egenskaper. I sin formgivning utgår Weckström från det karga nordiska landskapet. Dels i sättet han förhåller sig till materialet och dels i de brutna och ojämna ytorna. Redan efter sin examen, 1956, arbetade han i olika material som han respektlöst blandade. Genom hans karriär har han formgivit kollektioner i silver, guld, akryl, brons. Detta sätt att närma sig formgivningen var banbrytande under 1960-talet. Under 1970-talet tillbringade Weckström mycket tid i Italien där han arbetade med skulptur. Han har också varit gästformgivare av konstglas för Nuutajärvi.

1956 - Guldsmedexamen
1961 – Deltar i en uppmärksammad utställning på V&A i London som sätter tonen för den nya smyckesvågen under 1960-talet ”The International Exhibition of Moderna Jewelry”
1963 – Grundar Lapponia tillsammans med entreprenören Pekka Anttila
1965 – Vinner första pris för sitt collier ”Flowering Wall” på juvelmässan i Rio, Brasilien
1968 – Tilldelas ”The Lunning Prize” i New York för colliert ”Living wall”
1978 – Prinsessan Leia bär colliert “Planetary Valleys” i Star Wars

För fler smyckesformgivare se även:
Torun Bülow-Hübe, Eelis Kauppi, Kristian Nilsson, Wiwen Nilsson, Pentti Sarpaneva, Ray Urban, Liisa Vitali, Tapio Wirkkala

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Frida Nyman-Ahlgren
Helsingfors
Frida Nyman-Ahlgren
Assisterande specialist, smycken
+358 (0)50 407 9406

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Andra har även tittat på