Skålfat med konturerad kant, dekor i underglasyrblått med motiv av pagoder i flodlandskap. Diameter 26 cm. Såsbåt med konturerad form, dekor i underglasyrblått med motiv av palatsinteriör. Längd 20 cm.
Fatet med lagningar, glasyrmistor och sprickor. Såsbåten delvid efterdekorerad med nagg.