Molnmarmorerat mot mörk botten, märkt Nils Andersson 1811. Dörrspeglar med blomstermåleri och rosetter. Ovandel med skåpsdörr samt två lådor, nederdel med en låda och en skåprsdörr. Bredd 127, djup 55, höjd 224 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvisa färgbortfall och nötningar. Smärre skador och lagningar. Nyckel saknas.